FAQ

  1. Dlaczego okna tyle kosztują?

    Na cenę okien składa się kilka składowych – profil, szyba, okucia, stal. Każdy z tych elementów producent dobiera sam. Najtańsze okna mogą mieć bardzo cienkie wzmocnienia stalowe, które nie będą odpowiednio dosztywniać okna,  mogą mieć małą liczbę elementów okuciowych , gorsze jakościowo szyby czy cienkie profile w niskiej klasie, bądź z recyklingu. Ponadto okna powinny przejść odpowiednie testy i kontrole, aby potwierdzić ich właściwości użytkowe i odpowiednio zastosowane wzmocnienia, a to oczywiście zwiększa koszty ich produkcji.
    To wszystko sprawia, że tanie okno jest mniej wytrzymałe, nieszczelne, mało funkcjonalne, a przez to w niedługim czasie konieczna będzie ich ponowna wymiana – dlatego wbrew pozorom „droższe” okna wychodzą w perspektywie czasu de facto taniej, niż okna „tanie”, bo wytrzymają 20-30 lat, dalej będą szczelne i w pełni funkcjonalne.

  2. Co to jest ciepła ramka?

    Ramka międzyszybowa – czyli element łączący szyby na ich obwodzie to potencjalny mostek termiczny.  Aby zniwelować  przewodzenie ciepła z szyby na szybę po ramce wymyślono, żeby ramka została wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej. Stąd pod nazwą ciepła ramka kryje się zazwyczaj ramka wykonana z tworzywa, które nie przewodzi dobrze ciepła. Uwaga na ramki, które tylko z nazwy są ciepłe: Thermo ramka, super ramka – są to zazwyczaj ramki wykonane z innego materiału niż najzwyklejsze – aluminiowe, ale niestety dalej są metalowe, czyli dalej zrobione z przewodnika ciepła, który będzie powodował liniowy mostek termiczny na krawędzi szyby.

  3. Jakie są najważniesze parametry szyb?

    Przenikalność termiczna
    Podstawowy i najistotniejszy parametr szyby to jego przenikalność termiczna określona symbolem Ug. Współczynnik ten powinien być jak najniższy – dobra szyba  ma Ug równe 0,5 W/m2k. Dla porównania pakiet złożony z 2 szyb ma przenikalność termiczną na poziomie 1,0W/m2k – czyli 2 razy gorszy. Mówiąc inaczej – przez szybę 1,0 ucieknie  dwa razy więcej pieniędzy wydanych na ogrzewanie, niż przez szybę 0,5.

    Przepuszczalność światła
    Kolejnym ważnym parametrem jest przepuszczalność światła – czyli parametr Lt wyrażony w procentach. Standardem są szyby ok 65-70% – ale są na rynku również szyby „ciemniejsze” np. na poziomie 50%. Szyby, które oferujemy w naszym standardzie mają aż 74% Lt – czyli o 4% doświetlają lepiej pomieszczenie niż standardowe rozwiązania. Trzeba pamiętać, że im ciemniejsza szyba, tym mniej doświetlone pomieszczenie – więc nawet duże okno ze słabym parametrem Lt może mniej doświetlić pomieszczenie niż mniejsze okna z lepszymi szybami. Trzeba także mieć na uwadze tzw. „efekt szarej firanki” – czyli patrząc przez szybę o gorszym współczynniku Lt na firankę wewnątrz domu będzie ona bardzo szara.

    Solar factor
    Nie mniej ważny jest współczynnik g – czyli tzw. solar factor. Określa on ile szyba ciepła wpuści do pomieszczenia, a ile odbije. Tutaj istotne znaczenie ma usytuowanie okna względem strony świata i ekspozycja na słońce. Współczynnik ten nie powinien być ani za duży, ani za mały. Jeżeli będzie za duży wówczas pomieszczenia latem będą przegrzane, jeżeli za mały – wówczas zimą będziemy tracić darmową energię cieplną pochodzącą z promieni słonecznych.

    Izolacyjność akustyczna
    Ostatnim istotnym parametrem szyb do okien,  z punktu widzenia inwestora, jest izolacyjność akustyczna określona współczynnikiem Rw.  W brew pozorom izolacyjność akustyczna szyb nie zależy wprost proporcjonalnie od ilości tafli szkła – tym samym chciałbym obalić mit, który mówi, że pakiet 3 szybowy jest znacznie „cichszy” od 2 szybowego, jak przekonują nierzetelni sprzedawcy. Dźwiękochłonność szyb zależy od różnych grubości poszczególnych tafli, różnych odległości pomiędzy taflami, a także zastosowania szkła klejonego. Wszystkie te czynniki powodują zmniejszenie rezonansu dźwiękowego pomiędzy szybami, co skutkuje odczuwalnym zmniejszeniem ilości dźwięku jaki przedostaje się przez zamknięte okno. Podstawowy pakiet szybowy ma izolacyjność Rw na poziomie 31 dB. Dobra szyba dźwiękochłonna ma izolacyjność na poziomie nawet 51dB!

  4. Jaka jest różnica między 2 a 3 szybami?

  5. Jaki profil najlepiej wybrać?

    Tak naprawdę to pytanie powinien sobie zadawać producent okien, a nie ich ostateczny odbiorca. Z profilami okien PCV jest trochę tak jak z płytą podłogową do samochodu – o tym na jakiej płycie podłogowej zostanie wyprodukowane auto decyduje producent – klient wybiera natomiast czy samochód będzie sedan, hatchback, kombi czy coupe i nie zastanawia się czy auto jest na płycie podłogowej „PQ35” czy może „Delta”. Podobnie jest z oknami – klient wybiera tak naprawdę kształt okna – prosty zaokrąglony, zlicowany czy nie zlicowany, energooszczędny czy nie, natomiast producent wybiera systemodawcę profili z którym współpracuje. Tak naprawdę dla ostatecznego klienta nie ma znaczenia czy będzie miał okna na profilach Veka, Rehau, Salamander czy KBE. Ważne żeby właściwości zakupionego okna spełniały potrzeby klienta oraz żeby takie okno wizualnie się klientowi podobało.

Serdecznie zapraszamy do naszego salonu okien, gdzie po wstępnej rozmowie będziemy mogli przygotować ofertę skrojoną na Twoje potrzeby. Staramy się doradzać naszym klientom tak, aby wybrali okna najbardziej optymalne dla swoich potrzeb. Nasze okna plastikowe PCV są dopasowane do każdego rodzaju budynku: nie ważne czy budujesz nowoczesny budynek czy tradycyjny dworek - nasze okna podkreślą charakter każdego budynku.

STOLMAT Home Design Studio

Okna Częstochowa 

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota 9:00 - 14:00

Okna Katowice 

GODZINY OTWARCIA

prosimy o umówienie wizyty telefonicznie!