okienne
PARAPETY

Parapety wewnętrzne i zewnętrzne

Parapety stalowe i aluminiowe

Parapety zewnętrze aluminiowe malowane, typu „płytka”, stalowe, stalowe w okleinie

Parapety to elementy wykończenia zewnętrznego, który z reguły montuje się podczas ocieplania i wykańczania elewacji. Najczęściej parapet zewnętrzny wykonuje się pod kolor okien – wówczas warto zdecydować się na parapet stalowy okleinowany. Jeżeli parapet ma być dopasowany do kolorów na elewacji lub koloru dachu czy obróbek blacharskich – wtedy najlepiej sięgnąć po parapet stalowy malowany, wykonany z blachy stalowej ocynkowanej lub trwalszy – parapet aluminiowy. Ostatnio bardzo popularne są również parapety zewnętrze aluminiowe wyglądem zbliżone do płytek. Są to parapety aluminiowe typu płytka. Wszystkie parapety można pomalować na dowolny kolor RAL. Na zewnątrz mają swoje zastosowanie również granity. Są to kamienie o dużej odporności mechanicznej i temperaturowej, dlatego dobrze jest je zastosować tam, gdzie będzie można stawać – np. wyjście na balkon.

Parapety stalowe zewnętrzne występują w wersji prostej Classic oraz zaokrąglonej SoftLine :

parapet zewnętrzny stalowy prostyparapet zewnętrzny stalowy prosty

parapet zewnętrzny stalowy zaokraglonyparapet zewnętrzny stalowy zaokraglony

Do wnętrz oferujemy parapety wewnętrzne PCV oraz kamienne – z konglomeratu:

parapet wewnętrzny PCVparapet wewnętrzny PCV

parapet z konglomeratuparapet z konglomeratu

W naszej ofercie znajdują się również nakładki renowacyjne na parapety betonowe (lastriko) – nakładki na parapet.

nakładka na parapet lastrikonakładka na parapet lastriko

Montaż parapetów Częstochowa

Montaż parapetów wewnętrznych najczęściej wykonuje się jako jedną z ostatnich czynności wykończeniowych, ponieważ podczas prowadzenia prac wykończeniowych bardzo łatwo je uszkodzić. Gładka powierzchnia parapetu z kamienia lub drewna podatna jest na zarysowania pyłami budowlanymi. Jest jednak „druga szkoła”, która radzi by parapet zamontować przed tynkami. Zaoszczędzi to potem kilku dodatkowych prac jak np. podkucie tynku, czy ponowne oprawienie ościeża, ale wiąże się to również z bardzo dokładnym i solidnym zabezpieczeniem parapetu. My radzimy naszym klientom, aby jednak zdecydować się na montaż w późniejszym etapie budowy.

Na zewnątrz natomiast parapet najczęściej montuje się przy wykonywaniu elewacji. Po ociepleniu budynku styropianem instalatorzy przed kolejnymi etapami wykonywania elewacji przystępują do montażu parapetów. Warto pamiętać, że na niektóre rodzaje parapetów czeka się nawet do 4 tygodni, szczególnie w przypadku parapetów w nietypowych kolorach. Dlatego warto pamiętać o zamówieniu parapetów już wcześniej, tak żeby na czas prac ociepleniowych leżały już gdzieś i czekały w „pogotowiu”.