Montaż okien Częstochowamontaż
OKIEN

najważniejszy element okna!

Montaż okien Częstochowa i Katowice

Salon okien firmy STOLMAT oferuje profesjonalny montaż okien w Częstochowie i Katowicach. Wystarczy odwiedzić nasze biuro (wraz z projektem domu), a doświadczony doradca pomoże dobrać okna plastikowe szyte na miarę indywidualnych potrzeb.

Zajmujemy się montażem okien w nowych budynkach oraz wymianą stolarki okiennej podczas remontów domów, mieszkań, biur czy obiektów komercyjnych. Zatrudniamy ekipy fachowców, którzy doskonale znają wytyczne Instytutu Techniki Budowlanej (stanowiące swoistą biblię montażysty) oraz posiadają doświadczenie w montażu okien pochodzących od wielu czołowych producentów. Wykorzystujemy precyzyjny sprzęt oraz narzędzia, które pozwalają na estetyczny i ciepły montaż okien w każdym budynku.

Wykonujemy pomiary otworów okiennych u Klienta. Szczególną uwagę zwracamy, aby zapewnić odpowiednie luzy montażowe, zadbać o jedną linię parapetów, dopasowanie okien do mebli (kuchennych, łazienkowych) oraz podłogi i wysokości schodów. Okna montujemy z listwą podokienną, która pozwala na prawidłową izolację połączenia pod oknem. Stosujemy również tzw. ciepły parapet, zapewniający bardzo dobrą termoizolację.

Murowanie otworów okiennych

Podstawą dobrze zamontowanego okna jest dobrze wykonany otwór okienny. Oczywiście musi być wymurowany w pionie i poziomie! Można łatwo to sprawdzić, nawet bez użycia poziomicy – trzeba zmierzyć przekątne otworu. Jeżeli odległości od przeciwległych naroży są równie to otwór nie jest „trapezowaty”, czyli w osi X,Y otwór jest wykonany prawidłowo. Okno zamontowane w takim otworze będzie miało nierówne luzy montażowe, a sam proces montażu będzie znacznie utrudniony. Ekstremalny przykład krzywo wymurowanego otworu jest przedstawiony na rysunku 

Montaż okna PCVOtwór nieprostokątny

Ważne jest również, aby otwór okienny był również w pionie, w osi Z. Zależy to od odchyłki od pionu całego muru. Bez użycia poziomicy można to sprawdzić przez poprowadzenie sznurka obciążonego  na dolnym końcu z góry, wzdłuż muru. Jeżeli odległość pomiędzy murem, a sznurkiem jest w każdym miejscu równa, to znaczy, że mur jest prosty. Krzywizna muru powodować będzie, że zamontowane okno będzie wystawać jedną częścią ramy z muru, a drugą będzie cofnięte do wewnątrz. Może to komplikować znacząco obróbkę okien. Na zdjęciu przykład domu z drewna, gdzie na okno miały przyjść opaski drewniane. Niestety z powodu krzywych ścian klient będzie musiał w inny sposób wykończyć okna.

Krzywy murKrzywy mur

Pomiar okien

Pomiar okien jest najbardziej kluczowym elementem całego procesu montażu.

Pomiar okien na stanie surowymPomiar okien na stanie surowym

Dobrze zmierzone okna:

 • mają odpowiednie luzy montażowe, uwzględniające gabaryt okna
 • są w jednej linii
 • parapety są na jednej wysokości
 • są dopasowane do wysokości mebli (kuchnia, łazienka)
 • są dopasowane do podłogi i wysokości schodów

Montaż okna CzęstochowaBlat pod oknem?

Okno nad blatem CzęstochowaOkno nad blatem?

Aby osiągnąć powyższe, na etapie pomiaru otworów okiennych dobrze już wiedzieć następujące rzeczy:

 • zakładany poziom wylewki
 • z jakiego materiału będzie okładzina na schodach
 • na jakiej wysokości będzie blat w kuchni
 • na jakiej wysokości będą parapety

Osoba dokonująca pomiaru w oparciu o uzyskane informacje sprawdza lub wyznacza poziom gotowej podłogi. Od wyznaczonego poziomu powinno się zaznaczyć wyraźny punkt umieszczony dokładnie 100 cm nad poziomem podłogi – będzie to reper wysokości  – i przenieść go za pomocą niwelatora laserowego, jako punkt odniesienia po całym budynku. Od tak wyznaczonego punktu można dopiero rozpocząć sprawdzanie wymiarów wysokości okien.

wstawianie okien CzęstochowaUstalenie poziomu "zero"

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy nadproża okien znajdują się na tych samych poziomach. Podobnie należy sprawdzić poziomy parapetów. W 90% przypadków te poziomy niestety nie będą identyczne – dlatego niewielkie różnice niweluje się poprzez ujednolicenie wymiarów okien, większe natomiast trzeba będzie wyrównać zaprawą lub poprzez wklejenie styroduru.

okno montażSprawdzenie poziomu nadproży

Przygotowanie do montażu okien

Montaż okien w Częstochowie i Katowicach – wszystkie okna są montowane z tzw. listwą podokienną / podparapetową. Dzięki niej uniknie się problemów z izolacją połączenia pod oknem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. ciepłego parapetu. Jest to to specjalnie przygotowany element na którym montuje się okno, jednocześnie eliminując całkowicie mostek termiczny na połączeniu dołu okna i parapetów. Jego zastosowanie musi być jednak poprzedzone idealnym wyrównaniem dołu ościeża, ponieważ nie ma wtedy możliwości wypoziomowania okien na klinach.

okna z montażem	Ciepły parapet

Jeżeli klient planuje wykonanie ciepłego montażu, czyli zabezpieczenia pianki specjalnymi foliami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi, wtedy całe ościeże należy wyrównać i wygładzić. Im lepiej będzie to zrobione, tym lepiej zostanie przyklejona folia zabezpieczająca okno.

Prawidłowo przygotowany otwórr do montażu stolarkiPrawidłowo przygotowany otwór do montażu stolarki


Dobrze przygotowany otwór do montażu okien, a w szczególności do szczelnego montażu, powinien wyglądać tak jak na zdjęciu:

 • Dół otworu wypoziomowany, pełny i wyrównany
 • Boki ościeża gładkie, bez nierówności
 • Pióra wpustowe zaciągnięte zaprawą
 • Spoiny wyrównane wewnątrz otworu jak również po zewnętrznej stronie muru
 • Całość oczyszczona i zagruntowana

Tak przygotowany otwór to połowa dobrze zamontowanych okien. Reszta sukcesu zależy od doświadczenia i umiejętności ekipy montażowej.

Okna po zamontowaniu powinny być prawidłowo podparte, uszczelnione, uszczelnienie zabezpieczone przed działaniem pary i wiatru, a dół okna zabezpieczony przed wilgocią (hydroizolacja).

Prawidłowo wykonany montaż okienPrawidłowo wykonany montaż

Montaż okien wykonany nieprawidłowoMontaż okien wykonany nieprawidłowo

Wiedza, jak prawidłowo przeprowadzić montaż okien to nie wiedza tajemna. Wszelkie zasady montażu i zalecenia odnośnie montażu okien w otworze są opisane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Jest to swoista biblia montażysty, którą dobry montażysta powinien znać na pamięć.

Montaż okien Częstochowa i Katowice – Okna StolMat – zapraszamy do kontaktu!